Ethereum Merge hakkında bilmeniz gereken her şey

Uzun bir gecikmeden sonra, Ethereum’da birleşmenin (Merge) kesin çıkış tarihi yaklaşıyor. Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçiş, bir aksilik yaşanmadığı sürece 19 Eylül 2022’de sonlanacak. Bu yeni tarih, Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko tarafından önerilmişti.

Citi: Ethereum's Merge Will Have Several Consequences for the Blockchain

Yıllarca süren araştırma ve testlerden sonra Merge (Birleşme) gerçekleşiyor. Ethereum’un konsensüs katmanını, (PoS / işaret zinciri) yürütme katmanıyla (PoW / orijinal zinciri) birleştireceği ve zincirin PoW bölümünün durdurulacağı anlamına gelen bu yükseltme, Ethereum’un PoS konsensüsüne resmi geçişini temsil ediyor.

Merge, ağın daha verimli, sürdürülebilir, kapsayıcı ve çevre dostu hale getirilmesi için tasarlandı.

Beklenilenin aksine birleşme direkt olarak Ethereum’un yüksek işlem ücretlerini düşürmese de, ağın enerji kullanımı üzerinde %99.5’lere varan önemli bir etki ile sürdürebilirliğe katkı sağlayacak. Bu birleşme sonucunda Ethereum ağında yıllık token ihracı yaklaşık %90 oranında azalacak ve ETH enflasyonu büyük oranda düşecek. EIP1559 protokolünün katkısıyla beraber de ETH, deflasyonist bir varlığa dönüşecek.

 • Merge’den önce PoW’da günlük ~13.500 ETH çıkarken,
 • Merge’den sonra PoS’da günlük ~1.700 ETH çıkacak.

Merge, Ethereum tarihindeki en karmaşık değişikliktir.

Birleşme, saydığımız gelişmelerden ibaret değil. Bir diğer önemli durum ise madenciler konusu. Nasıl ki bir PoW blok zinciri işlemleri doğrulamak için madencilere ihtiyaç duyuyorsa, PoS konsensüs mekanizmaları da işlemleri doğrulamak, düğümleri yürütmek için “doğrulayıcılara” ihtiyaç duyar.

Merge’den sonra Ethereum ağı artık madencilere ihtiyaç duymayacak, ödeme yapmayacak. Sonuç olarak aktörler, madencilerden ~ doğrulayıcılara değişmiş olacak.

Merge, 19 Eylül’de gerçekleşiyor!

Ethereum’u ölçeklenebilir hale getirebilmek için tek tek gerçekleşecek 5 aşamadan biri olan Merge; Surge, Verge, Purge, Splurge aşamalarından ilkidir.

Resmi Ethereum blogunda açıkladığına göre Merge, iki genel test ağı olan Ropsten ve Sepolia’da başarıyla tamamlandı. Üçüncü ve son test ağı Goerli’nin birleşmesinin de 6 –12 Ağustos arasında gerçekleşmesi hedefleniyor. Bellatrix güncellemeleri ise Eylül ayı başlarında dağıtılacak. Ardından 2 haftalık da bir Merge dağıtımı var. Her şey yolunda giderse, Tim Beiko’nunda işaret ettiği gibi resmen geçiş 19 Eylül civarında olacak.

Ethereum ana ağı hazır olduğunda, “İşaret Zinciri” ile “Birleşecek” ve iş ispatı yerine hisse ispatı kullanan daha yeşil bir ağa dönüşecek.

Merge’den sonra Ethereum yol haritasının aşamaları

Ethereum 2.0 yol haritası karmaşık ve oldukça teknik bir yapıda. Ana aşamalar şöyle:

 • The Merge — Proof of Stake’e tam geçiş.
 • The Surge —  Mevcut Ağa getirilecek shard zincirleri Ethereum’un muazzam ölçeklenme yolundaki önemli bir adımıdır.
 • The Verge — Ethereum node’ları için veri depolamayı optimize eden Merkle kanıtlarına dayalı güçlü bir yükseltme.
 • The Purge — Bu aşamada doğrulayıcılar için gereken sabit disk alanı azaltılacak, depolama düzene sokularak ağ tıkanıklığını hafifletilecek..
 • The Splurge — Çeşitli ve önemli bir takım destekleyici testler. Splurge ile birlikte 5 aşamalı yükseltme tamamlanacak.

Merge’den sonra ne olacak?

Birleşme, Ethereum hisse ispatının başlangıç sinyalini vererek daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir Ethereum çağını başlatacak ve ölçeklendirme üzerine yoğunlaşmış sharding için kapı açmış olacak. Bu noktada, uzun yıllardır sürdürülen Ethereum vizyonundaki merkeziyetsizlik, güvenlik ve sürdürülebilirliğe bir adım daha yaklaşılacak.

Kısa vadeli yatırımcılar içinde güzel bir gelişme mevcut. Merge sonrası 6-12 aylık dönemde kilitli ETH’lerden kaynaklı fiyat üzerindeki satış baskısında azalma beklenmekte.

Birleşmeden sonra tam PoS mekanizmasında blok üreten ve onaylayan düğümler rastgele seçilecek. Bir sonraki “veri paylaşımı” aşaması gerçekleştirildikten sonra, farklı düğümler verilerin yalnızca bir kısmını depolayabilecek ve doğrulama yalnızca seçilen komite tarafından gerçekleşecek. Tüm verileri kalıcı olarak depolamak gerekli olmayacağından Ethereum üzerindeki veri depolama baskısı da böylelikle azalmış olacak.

Bir diğer Merge sonrası gelişme ise, güvenlik. PoS zincirine saldırmanın maliyeti artacağından zincirindeki ETH’ler, PoW zincirindeki ETH’lerden daha iyi güvenlikle korunacak. Bunun en büyük göstergesi GPU ile korunan bir PoW ağı bir kez saldırıya uğradığında, ağın neredeyse hiçbir direnci ve esnekliği kalmamasıdır.

10 maddede Ethereum 2.0

 1. Proof-of-stake’e geçiş yapan birleştirilmiş bir Ethereum ağı daha az enerji tüketecek olsa da, gaz ücretlerinde ilk aşamada bir düşüş olmayacak.
 2. Birleşme, Ethereum ağının karbon ayak izi üzerinde anında ve geniş kapsamlı bir etkiye sahip olacak.
 3. Merge yükseltmesi, sharding gibi gelecekteki ölçeklenebilirlik yükseltmeleri için zemin hazırlar.
 4. ETH’yi deflasyonist bir varlık haline getiren iki ana mekanizma vardır: biri, EIP-1559 ve ikincisi ETH 2.0’dır.
 5. Birleşmeden sonra, Ethereum’un enflasyon oranı Bitcoin’den daha düşük olacak.
 6. Ethereum staking talebi önemli ölçüde artacak. ETH staking getirisinin ikiye katlanması bekleniyor, bu da stake ve doğrulama talebini önemli ölçüde artıracak.
 7. Proof of Stake’e geçiş ile Ethereum (dApp) geliştirme faaliyetinde artış bekleniyor.
 8. Merge’ün daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekmesi bekleniyor.
 9. Goerli Testnet, Web3 uygulama geliştiricileri için tek testnet olacak.
 10. Kriptografi tarihinde ilk kez bir ana protokolün fikir birliği tasarımı temelden değişecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.