Mark Zuckerberg: 1 milyar kişinin her biri metaverse’te yüzlerce dolar harcayacak

Adını Kasım ayında Meta olarak değiştiren Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg verdiği röportajda, metaverse konusundaki yatırımlarına uzun vadeli baktıklarını dile getirdi ve “Metaverse büyük bir ekonominin önünü açacak. 2020’lerin sonunda dijital ürünler ve içerik satın alan, bu harcamalar için kişi başı yüzlerce dolar harcayacak 1 milyar insan olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Scandalo Facebook, Mark Zuckerberg si scusa: "Sono responsabile  dell'accaduto" - DIRE.it

Meta kurucusu Mark Zuckerberg verdiği son röportajda metaverse’ten beklentilerini anlattı. ABD medyasından CNBC’de ünlü programcı Jim Cramer’in sorularını yanıtlayan Zuckerberg, 2020’lerin sonunda metaverse’ün çok büyük bir ekonomi olacağını düşündüğünü söyledi.

“Sana evleri için dijital ürünler alacaklar”

Bu on yılın sonunda metaverse‘te 1 milyar kişi olacağını ve bu bireylerin hepsinin içerik ve dijital ürünler satın almak için en az 100 dolar harcayacağını öngördüklerini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu on yılın sonunda metaverse’te 1 milyar insanın olmasını bekliyoruz. Herkes en az yüz dolarlık alışveriş yapacak. Dijital ürünler, içerikler alacaklar. Bunların içinde avatarları için kıyafetler ya da sanal evleri için dijital eşyalar olabilir. Sanal odalarını dekore etmek isteyen gençler olabilir. Sanal ve artırılmış gerçeklik konusunda da geliştirmeler olacaktır. Metaverse’te dev bir ekonomi olacak”

“Metaverse’te dev bir ekonomi olacak”

Metaverse’ün sadece alışveriş yapmak isteyenler için değil, içerik üreticileri için de fırsatlar yaratacağını belirten Meta kurucusu, bu alanın dev bir ekonomi olarak ön plâna çıkacağını söyledi:

“Metaverse etrafında dev bir ekonomi oluşacak. Sadece alışveriş yapanlar için değil, içerik üretenler için de fırsatlar oluşacak. İnsanlar bugün olduğu gibi ihtiyaçları olduğu için değil, mutlu oldukları için çalışabilecekler. Tabii ki bu durum bizim için de çok büyük fırsatlar yaratacak. Özellikle 2025’in ardından metaverse’teki fırsatlar bizim işimizin en büyük parçaları olacaklar”

“Ticaretin önemli kısımlarından biri de Whatsapp olacak”

2020 yılında 2 milyardan fazla kullanıcıya ulaşan Whatsapp’in de Meta’nın büyüme hedeflerine ulaşmasında büyük bir basamak olacağını belirten Zuckerberg, burada da büyük potansiyel gördüğü yorumunu yaptı:

“Biz uzun zamandır insanlara hizmet sağlamaya çalışıyoruz. Facebook’la da bunu yaptık aslında… Biz parayı daha sonra kazanma amacındayız. Metaverse’te de önce 1 milyar sonra iki sonra da 3 milyar kişiye ulaşıp, daha sonra kazanç sağlama hedefimiz var. Önce insanların ihtiyaç duydukları alanlarda hizmet vermek istiyoruz. Bunu Instagram’da yaptık. Whatsapp’te yaptık. İş dünyasının mesajlaşmasında, ticaretin gelişmesinde Whatsapp’in bir sonraki basamak olacağını söyleyebilirim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.